Zapusty

ZAJĄC
Zając aby był kruchy, powinien w chłodnej porze wisieć kilka dni. W przeddzień użycia trzeba go ze skóry obrać. Comber oczyścić ze wszystkich błon śpiczastym nożem, podważając nim delikatnie, aby mięsa przy błonach nie zostawało. Z tylnych skoków wyjąć kości z mięsa, przez co zając ładniej na półmisku wygląda, comber cały w odstępach nadrąbać, aby był po upieczeniu łatwiejszy do podzielenia. Zająca gęsto naszpikować cienką słoninką, polać ostudzonym przegotowanym octem z korzeniami, marchewką i selerem. Zając powinien się marynować dwie, albo trzy doby. Na pół godziny przed pieczeniem, zająca dobrze posolić, poczem położyć go na brytfannie, nałożyc masła, podlać octem pozostałym na półmisku i wstawić do gorącego pieca. Piekąc często trzeba polewać masłem, w razie gdyby sos się wysmażył, podlać trochę rosołu lub wody. Na dziesięć minut przed podaniem posypać zająca mąką, oblać pół lub całą szklanką śmietany, a na to sosem i wstawić na kilka minut do pieca, nie na dłużej, gdyż śmietana się wysmaży. Na wydaniu trzeba mięso w miejscach przerąbanych pokrajać, ułożyć na półmisku tak, jakgdyby był w całości i polać sosem z brytfanny, który powinien staćna gorącym kominie, aby nie wystygł. Do zająca podają się buraczki.

źródło: A. G, 1927 r

BAŻANTY
2 bażanty oczyścić i naszpikowac słoniną (10 deko) i obłożyć zrazikami słoniny, obwiązać szpagatem i piec z wolna, często polewając masłem, aby się tylko jasno zarumieniły. Na wydaniu ogon położyć na pólmisku dla ozdoby. Można też do głowy dać pióra.

źródło: K. L.

BIGOS Z KAPUSTY
Wziąć kapusty kwaśnej, wycisnąć z soku, włożyć w rądel, zalać mocnym rosołem, włożyć kawał świeżego, przerastałego , wieprzowego mięsa i gotować razem. Gdy mięso miękkie, wyjąć, pokrajać w kostkę, dodać tak samo pokrajanej pieczeni wołowej, lub ze zwierzyny, cokolwiek się znajduje w spiżarni, ugotowaną kiłbasę pokrajać na kawałki, zmieszać wszystko z kapustą, dodać soli, piprzu, zapalić słoniną z mąką i cebulą, dusić jeszcze razem, póki się nie wysadzi i nie nabierze ciemniejszego koloru, mięszając ciągle żeby się nie przypaliło. Odgrzewany bigos jest jeszcze smaczniejszy, dla tego lepiej jest odrazu większą ilość zrobić i zachować w glinianym garnku, w śpiżarni.

źródło: P. K. W. 1878 r

CHRUST
Do 400 gr mąki wbić 5 żółtek, jedno całe jajko, dodać 100 gr masła świeżego, łyżkę czubatą pudru, szklankę śmietany, kieliszek araku. Mąki , w razie potrzeby, dodać trochę, ale nie za dużo, bo ciasto powinno być wolne; ciasto, dobrze wyrobione, bić kilkanaście minut wałkiem. Ciasto podzielić na kilka kawałków, jeden wałkować, resztę trzeba nakryć, żeby nie obsychało. Rozwałkowane cienko pokrajać kółkiem na długie szerokie kawałki, które rozcinać wzdłuż przez środek, jeden koniecciasta przewlec przez środek, następnie smażyć na gorącym smalcu. Wyjmować na białą bibułę, w parę minut poukładać na półmisku, posypując cukrem z wanilią. UWAGA: Do roztopionego smalcu zdjętego z blachy na bok wlać kieliszek spirytusu celem odjęcia odoru, zwykłego wszystkim tłuszczom.

źródło: A. G., 1927 r